Usługa przetwarzania podkładów kolejowych i innych drewnianych odpadów niebezpiecznych impregnowanych kreozotem

Podkłądy kolejoweBACTrem opracowało technologię przetwarzania i utylizacji podkładów kolejowych i innych drewnianych odpadów niebezpiecznych impregnowanych kreozotem (odpad niebezpieczny o kodzie 17 02 04*). W oparciu o tą technologię realizowana jest usługa przetwarzania odpadów.

W wyniku procesu otrzymywany jest odpad bezpieczny, pozbawiony kreozotu, który następnie jest wykorzystywany jako paliwo w ciepłowniach. Dzięki temu firmy zainteresowane taką usługą, po przekazaniu odpadu niebezpiecznego, otrzymują dokument potwierdzający jego przetworzenie oraz ostateczną utylizację.
Proces przetwarzania odbywa się na terenie Nasycalni Podkładów Kolejowych w Pludrach (woj opolskie).

Nasycalnia od prawie stu lat nasyca podkłady kolejowe kreozotem, dzięki czemu zdobyła niezwykle bogate doświadczenie w zakresie obróbki drewna. Doświadczenie to jest wykorzystywane obecnie w procesie przetwarzania odpadów drewnianych. Należy podkreślić, że wcześniej wyprodukowane podkłady w Pludrach, które przez wiele lat służyły na kolei, teraz wracają do miejsca produkcji, aby zostać ostatecznie zutylizowane, co jest zgodne z ideą gospodarki obiegu zamkniętego.

Operatorem procesu jest BACTor Sp. z o.o., który wraz z Nasycalnią w Pludrach i z odpowiedzialną za składowanie spółką Concentration powołało konsorcjum. Konsorcjum to posiada wszystkie wymagane zgody i decyzje na składowanie i przetwarzanie odpadów niebezpiecznych.

Głównym pomysłodawcą technologii, jaka jest wykorzystana do przetwarzania odpadów, jest prof. Magdalena Popowska, prezes firmy BACTrem i pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Technologia został  rozwinięta w ciągu ostatnich dwóch lat w firmie BACTrem. Wszystkie testy przedwdrożeniowe zakończyły się sukcesem, łącznie z pilotażem przemysłowym. W technologii wykorzystywane są metody fizyczne, chemiczne i biologiczne. W procesie ługowania następuje oddzielenie kreozotu od podkładów kolejowych lub innych odpadów drewnianych nasyconych olejem kreozotowym. Po procesie ługowania, podkłady są osuszane a oddzielony kreozot jest utylizowany w procesie biologicznym.
Technologia opracowana przez BACTrem jest jedyną dostępną na rynku polskim, bezpieczną technologią przetwarzania niebezpiecznych odpadów drewnianych w tym podkładów kolejowych o potwierdzonej skuteczności. Cały proces gospodarowania odpadami prowadzony jest zgodnie z ideą ‘zero weste’.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usługi prosimy o wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.