Piszą o technologiach BACTrem:

Portal Interia zamieścił artykuł pod tytułem: Zdrowsza żywność dzięki polskim naukowcom. W artykule Magdalena Popowska opowiada o innowacyjnej technologii firmy. "Według danych GUS w Polsce w ciągu roku rolnicy rozpryskują ponad 40 tys. ton herbicydów. W tej masie jest ponad 12 tys. ton szkodliwych substancji czynnych.Dzięki metodzie opracowanej przez zespół prof. Magdaleny Popławskiej będzie można produkować zdrowszą żywność, szybko rekultywować niszczone od dekad ziemie uprawne i ograniczyć koszty produkcji rolnej" - podaje portal. 

Cały artykuł dostępny na Interia.pl.

Portal Innpoland.pl: Koniec z pryskaniem chemią naszego jedzenia. Wynalazek z Warszawy za niedługo ma pojawić się na rynku.

W artykule Prezes firmy BACTrem i Dyrektor Instytutu Mikrobiologii UW prof. Magdalena Popowska opowiada w nim o technologii biostymulatorów.
Cały artykuł dostępny na portalu Innpoland.pl

UOTT: Będzie rewolucja w rolnictwie: mniej oprysków i nawozów w produkcji żywności

Portal UOTT zamieszcza artykuł o biotechnologi rozwijanej przez BACTrem. "Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali metody prowadzenia upraw żywności przy znaczącym ograniczeniu toksycznych oprysków i mineralnego nawożenia gleb. Metoda wykorzystuje występujące w glebach pożyteczne bakterie. Pozwalają one produkować zdrowszą żywność, szybko rekultywować niszczone od dekad ziemie uprawne i dodatkowo ograniczyć koszty produkcji" - pisze autor artykułu.
Cały artykuł można przeczytać na stronie UOTT.

Portal Uniwersytetu Warszawskiego: Zdrowsza żywność

Strona UW zamieściła artykuł dotyczący rozwoju biostymulatorów. "Wieloletnie prace badawcze w zakresie biotechnologii dla rolnictwa prowadzone przez zespół prof. Magdaleny Popowskiej z Wydziału Biologii UW pozwoliły wypracować skuteczne metody wspomagania upraw rolnych" - wskazuje się w artykule.

Cały artykuł można przeczytać na stronie UW.